Adopcja tymczasowa

Nie każdy człowiek o wrażliwym sercu może zabrać zwierzaka do siebie na stałe. Zdajemy sobie z tego sprawę. Adopcja to jednak nie jedyna możliwość pomocy mieszkańcom schroniska. Bardzo potrzebne są także domy tymczasowe.

Adopcja Tymczasowa, wśród zwierzolubów zwana po prostu DT, polega na wzięciu psa lub kota do siebie do domu na pewien czas. Zazwyczaj zwierzak przebywa u tymczasowego opiekuna do czasu znalezienia domu stałego lub przez określony w umowie okres (np. trzy miesiące).  Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dla psa czy kota krzywdzące - po raz kolejny zmienia miejsce i opiekuna. To prawda, jednak zalety wzięcia zwierzęcia na DT są większe niż wady.


Tymczasowy opiekun pokazuje przykładowemu nieufnemu Reksiowi, że człowiek nie jest zły, że potrafi się nim zaopiekować, daje mu miłość i poczucie bezpieczeństwa.  Jednocześnie schronisko uzyskuje wiele cennych informacji - jak Reksio zachowuje się w domu, co lubi, jakiego domu trzeba dla niego szukać. Pies uczy się, nabiera manier, staje się doskonałym pupilem, gotowym do adopcji. Często okazuje się, że nie trzeba go niczego uczyć, bo już kiedyś był domowym psem. W tym czasie opiekun oraz schronisko szukają mu domu stałego. Pies, który przebywa w domu tymczasowym zazwyczaj łatwiej znajduje dom stały. Wynika to z faktu, że znane są jego zachowania i nawyki.


Wszystkie obowiązki tymczasowego opiekuna oraz schroniska ujęte są w Umowie o Dom Tymczasowy, która jest podpisywana między stronami. Tymczasowy opiekun zapewnia zwierzęciu odpowiednie miejsce bytowania, jak również pożywienie, wodę. W zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia również pielęgnacja – kąpiele, czesanie itp. Aktywne poszukiwanie nowego – stałego domu we współpracy ze schroniskiem, poprzez różnego rodzaju ogłoszenia, akcje rekomendujące dane zwierzę itp.. Schronisko,  w razie wystąpienia uzasadnionej potrzeby, zapewnia adoptowanemu na dom tymczasowy zwierzęciu leczenie . Odbywa się ono w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie lub wyznaczonej placówce. Leczenie finansowane jest przez schronisko lub Zwierzyniec Św. Franciszka.  Bardzo ważny jest stały kontakt ze schroniskiem i informowanie go o przebiegu socjalizacji zwierzęcia.


Dom Tymczasowy jest szczególnie potrzebny zwierzętom, które źle znoszą pobyt w schronisku. Psy lękliwe, nieufne, skrzywdzone przez człowieka, chore czy stare. Także kocięta, które są zbyt małe, by bez ciepła i miłości wyrosnąć na piękne, zdrowe koty. Często wymagają one karmienia co dwie, trzy godziny mlekiem, co w schronisku nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w nocy. Zwierząt potrzebujących pomocy zawsze jest bardzo dużo, warto zaopiekować się chociaż jednym.

 
Dla człowieka wrażliwego na cierpienie zwierząt nie ma chyba większej nagrody niż ujrzenie szczęśliwego zwierzęcia, biegającego po własnym ogródku, głaskanego przez ukochanego właściciela. Najważniejsze są chęci, trochę wolnego czasu i dobre serce. Dla opiekuna to kilka tygodni, czasem miesięcy - dla psa lub kota jedyna szansa na normalne życie.   
Jeśli bardzo chcesz zaopiekować się zwierzakiem, ale nie możesz mieć go na stałe adopcja tymczasowa jest najlepszym rozwiązaniem. Daje obustronne korzyści - zwierzęciu opiekę i powrót do normalności, opiekunowi przyjemność z zajmowania się czworonogiem przynajmniej tymczasowo.

Tymczasowa opieka wiąże się z kilkoma obowiązkami z strony opiekuna:

  • przekazywanie informacji, określającej aktualną sytuację zwierzęcia – czy zgłaszają się osoby zainteresowane adopcją itp.
  • przekazywanie informacji o zwierzęciu w formie ogłoszenia zawierającego: przynajmniej jedno zdjęcie pupila, szczegółowy  opis usposobienia oraz wszelkie obserwacje poczynione podczas tymczasowej opieki nad zwierzęciem. Ogłoszenia zostaną opublikowane m.in. na stronie schroniska, Facebooku itp. zaś osoby zainteresowane adopcją otrzymają kontakt do domu tymczasowego.
  • umożliwienie kontaktu zwierzęcia z osobami chętnymi je adoptować. Należy  wcześniej ustalić miejsce i godzinę spotkania.

Formy kontaktu domu tymczasowego z placówką:

    Bezpośrednio w biurze schroniska: ul. Turystyczna 2, 10-369 Olsztyn,  
    Poniedziałek – piątek w godzinach 9:00-15:00,  soboty 10:00-14:00.
    Drogą pocztową (adres jw.).
    mailowo: biuro@sdz.olsztyn.eu