Porady po adopcji psa

Okres aklimatyzacyjny zwierzęcia w nowym domu może trwać od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy. W tym czasie pies lub kot jest w silnym stresie, w związku z tym należy zachowywać się wobec niego cierpliwie i wyrozumiale. Dzięki temu zwierzak zacznie szybciej oswajać się z nowym otoczeniem i nawiązywać pozytywną relację ze swoimi opiekunami. Przed adopcją ustal z rodziną jasne zasady, których przestrzegać będą wszyscy domownicy. Jeśli pozwolisz zwierzęciu na zbyt dużo od razu po adopcji (np. wchodzenie do łóżka), później trudniej będzie go tego oduczyć. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki po adopcji psa lub kota.

Po adopcji psa:


1.    Podawaj psu suchą i mokrą karmę dobrej jakości przeznaczoną dla psów. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie jedzenia koniecznie uzupełnij je o suplementy diety dla psów. Im lepiej będziesz karmić swojego psa, tym dłużej będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Nie podawaj psu jedzenia przeznaczonego dla ludzi.
2.    Jeśli po adopcji konieczna jest kąpiel odczekaj min. 2 tyg. Wykorzystaj ten czas na stopniowe przyzwyczajanie psa do wanny lub brodzika oferując mu tam apetyczny przysmak.  
3.    Posłanie oraz miski z jedzeniem i wodą ustaw w ustronnym miejscu z daleka od ciągów komunikacyjnych.
4.    Nie przeszkadzaj psu, gdy odpoczywa, śpi, je lub pije. Podczas zabawy korzystaj z kilku zabawek, tak, by pies nie musiał żadnej pilnować.
5.    Podczas okresu aklimatyzacyjnego nie narzucaj się swojemu psu, zwłaszcza jeśli jest lękliwy. Nie przytulaj go na siłę, nie krzycz na niego, nie wykonuj gwałtownych ruchów i go nie osaczaj. Podczas próby dotyku upewnij się, że zwierzę zawsze ma gdzie się wycofać. Jeśli chcesz nawiązać kontakt po prostu zawołaj go do siebie lub uprzedź, że się zbliżasz.
6.    Jeśli pies się wystraszy i nie chce do Ciebie podejść nie zmuszaj go. Odejdź i daj mu chwilę na ochłonięcie. Następnie ustaw się bokiem kilka metrów od niego, kucnij i rzuć w jego stronę jakiś apetyczny przysmak. Jeśli podejdzie daj się spokojnie obwąchać, ale nie wyciągaj dłoni w jego stronę.
7.    Zwłaszcza w początkowym okresie unikaj pochylania się nad psem, klepania go po głowie, przytulania i całowania. Jest to dla psa niekomfortowe i musi się do tego przyzwyczaić.
8.    W pierwszych dniach ogranicz wizyty gości.
9.    Każdy pies, nawet jeśli ma dostęp do ogrodu musi wychodzić na spacery. Początkowo wprowadź 4-5 spacerów dziennie, tak by mieć pewność, że pies ma możliwość zrealizowania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Stopniowo zmniejszaj liczbę wyjść do min. 3 dziennie. Nie spuszczaj psa ze smyczy i sprawdź, czy obroża nie jest za luźna. By pies mógł się wybiegać wykorzystaj np. 10m linkę. Przez pierwsze dni uważnie obserwuj zachowanie psa zanim zaryzykujesz konfrontację z innym zwierzakiem.
10.    Jeśli masz ogródek sprawdź szczelność ogrodzenia oraz przez pierwsze dni nie pozostawiaj go tam bez nadzoru.
11.    Zadbaj o pozostałe psie potrzeby – węszenie, żucie, lizanie, gryzienie. Możesz wykorzystać do tego matę węchową, zabawki typu kong, czy gryzaki naturalne. Do szkolenia wykorzystuj nagrody np. przysmaki kupione w sklepie zoologicznym. Zabawki przeznaczone dla psa nie mogą zawierać małych, plastikowych elementów, które zwierzę może połknąć. Nie baw się z nim rękami.
12.    Stopniowo przyzwyczajaj psa do pozostawania samemu w domu, nawet jeśli któryś z domowników jest cały czas ze zwierzęciem.
13.    Jedzenie przeznaczone dla ludzi i cenne przedmioty trzymaj poza zasięgiem psa.
14.    Nie powierzaj dziecku samodzielnej opieki nad psem, zwłaszcza na spacerach.
15.    Jeśli zauważysz problem z zachowaniem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić skontaktuj się z behawiorystą. Im szybciej to zrobisz, tym problem mniej się nasili.