Porady po adopcji kota

Okres aklimatyzacyjny zwierzęcia w nowym domu może trwać od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy. W tym czasie pies lub kot jest w silnym stresie, w związku z tym należy zachowywać się wobec niego cierpliwie i wyrozumiale. Dzięki temu zwierzak zacznie szybciej oswajać się z nowym otoczeniem i nawiązywać pozytywną relację ze swoimi opiekunami. Przed adopcją ustal z rodziną jasne zasady, których przestrzegać będą wszyscy domownicy. Jeśli pozwolisz zwierzęciu na zbyt dużo od razu po adopcji (np. wchodzenie do łóżka), później trudniej będzie go tego oduczyć. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki po adopcji psa lub kota.

Po adopcji kota:


1.    Jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie kąp kota po adopcji.
2.    Po zabraniu kota do domu zapoznaj go najpierw z jednym pomieszczeniem (np. łazienką). Umieść tam miski, kuwetę, posłanie. Dopiero, gdy zacznie je swobodnie zwiedzać pozwól mu wyjść na pozostałą część domu. Czasem zajmie to 30 minut, czasem kilka dni. Nie spiesz się, odwiedzaj go często, ale nie zmuszaj do kontaktu. Możesz spróbować zabawy wędką lub poczęstować go przysmakiem, by szybciej się do ciebie przekonał.
3.    Po wypuszczeniu go na pozostałą część domu ustaw kocie akcesoria na docelowe miejsce oraz zabezpiecz niebezpieczne miejsca, w które kot mógłby się schować, np. wnętrze wersalki, miejsce za lodówką czy pralką. Zawsze sprawdzaj, czy kot nie jest ukryty w łóżku zanim je rozłożysz.   
4.    Kuwetę ustaw w bezpiecznym, nieprzechodnim i ustronnym miejscu, do którego kot będzie miał stały dostęp.  Powinna być ona jak największa. Jeśli zwierzę nie chce korzystać z kuwety wsyp do niej pelet drewniany (do którego przyzwyczaił się w schronisku), a następnie dosypuj stopniowo inny żwirek, tak, by zwierzę zaakceptowało nową podściółkę.
5.    Jeśli zwierzę odda kał lub mocz poza kuwetą dokładnie wyczyść zabrudzone miejsce neutralizującym środkiem enzymatycznym kupionym w sklepie zoologicznym. Zwykłe płyny czyszczące nie usuną całkowicie zapachu moczu, który będzie zachęcał kota do ponownego zrealizowania swoich potrzeb w niechcianym miejscu.   
6.    Zapewnij kotu drapak. Powinien być wysoki i stabilny, tak by kot mógł się podczas drapania swobodnie wyciągnąć. Ustaw go w nieprzechodnim miejscu, ale tak, by zwierzę mogło obserwować w ukryciu całe otoczenie (np. w rogu pokoju). Udostępnij kotu kilka wyższych półek z których będzie mógł korzystać.
7.    Podczas okresu aklimatyzacyjnego nie narzucaj się swojemu kotu, zwłaszcza jeśli jest lękliwy. Nie przytulaj go na siłę, nie krzycz na niego, nie wykonuj gwałtownych ruchów i go nie osaczaj. Podczas kontaktu upewnij się, że zwierzę zawsze ma gdzie się wycofać. Jeśli chcesz nawiązać kontakt po prostu zawołaj go do siebie lub uprzedź, że się zbliżasz.
8.    Jeśli kot się wystraszy i nie chce do Ciebie podejść nie zmuszaj go. Odejdź i daj mu chwilę na ochłonięcie. Gdy odważy się wyjść zachowuj się spokojnie i cicho, możesz spróbować zachęcić go do zabawy lub rzuć delikatnie w jego stronę jakiś apetyczny przysmak. Jeśli podejdzie daj się spokojnie obwąchać.
9.    Podawaj zwierzęciu wyłącznie suchą i mokrą karmą przeznaczoną dla kotów. Im lepszej będzie jakości, tym kot dłużej będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Do picia podawaj wyłącznie świeżą i czystą wodę. Nie dawaj kotu pokarmów przeznaczonych dla ludzi.
10.    Schowaj wszystkie cenne i niebezpiecznie przedmioty, które kot mógłby strącić lub zjeść.
11.    Zalecamy, by nie wypuszczać kota z domu. Jeśli jednak zdecydujesz, by był wychodzący odczekaj co najmniej miesiąc przed wypuszczeniem go bez nadzoru. Pamiętaj o szeregu śmiertelnych niebezpieczeństw, jakie mogą go spotkać – np. wypadek samochodowy, czy pogryzienie przez psa lub dzikie zwierzę.
12.    Zabezpiecz balkon i okno siatką, tak by mógł z nich bezpiecznie korzystać. Gdy kot się zaaklimatyzuje możesz zacząć przyuczać go do szelek i smyczy, by wyprowadzać go na spacery. Upewnij się, że kot ich nie zdejmie, jeśli się czegoś przestraszy i spróbuje uciec.
13.    Często baw się ze swoim kotem, np. wędką. Zabawa powinna być krótka – 3-4 minuty, kilka – kilkanaście razy dziennie. Zabawka powinna udawać ofiarę i zawsze uciekać przed kotem. Co jakiś czas rozsyp na koniec zabawy kilka smaczków, by „łowy” zakończyły się sukcesem. Nie baw się z nim rękami.
14.     Nie powierzaj dziecku samodzielnej opieki nad kotem.
15.    Jeśli zauważysz problem z zachowaniem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić skontaktuj się z behawiorystą. Im szybciej to zrobisz, tym problem mniej się nasili.